November 3–12. között Sepsiszentgyörgy adott otthont a „Say No to Racism” Erasmus+ képzésnek. A programban 66 fiatal vett részt 11 különböző országból, beleértve Grúziát, Olaszországotl, Bosznia-Hercegovinátl, Lengyelországot, Moldovátl, Csehországotl, Örményországotl, Portugáliát, Azerbajdzsántl, Romániát és Magyarországot.
A tíznapos esemény során a résztvevők a diszkrimináció formáiról és a társadalmi kirekesztés következményeiről tanultak, valamint a helyi roma közösséggel is találkoztak, hogy közelebbről megismerjék kihívásaikat és értékeiket.
Grüman Éva, a program vezetője hangsúlyozta: „Minden tettünkkel hozzájárulhatunk a rasszizmus elleni küzdelemhez és egy igazságosabb világ megteremtéséhez.” A fiatalok a Máltai Szeretetszolgálattal együttműködve betekintést nyerhettek a társadalmi befogadás gyakorlatába.
Az azerbajdzsáni Bahar Abulfat így fogalmazott: „A projekt során közösen készítettünk értékes prezentációkat, és az interkulturális sokszínűséget az integráció és a kritikai gondolkodás fejlesztésén keresztül tapasztalhattuk meg. Számomra ez kiváló lehetőség volt arra, hogy jobban megismerjem az Erasmus programot, és közelebbről lássam a különböző országok kulturális sokféleségét. Őszintén mondhatom, hogy élveztem a projekt minden pillanatát.”
A képzés végén a résztvevők új ismeretekkel, barátságokkal és tapasztalatokkal tértek haza, hogy saját közösségeikben is aktívan fellépjenek a rasszizmus ellen.
Az alábbi linken megtekinthetők azok a rövidfilmek, amelyeket 10 országból érkező résztvevők készítettek a „Mondj nemet a rasszizmusra” ifjúsági csereprogram keretében, amelyet 2024.11.04–11. között szerveztünk Sepsiszentgyörgyön, Romániában. Ezek a rövidfilmek a zene, mint nemformális tanulási eszköz példáját mutatják be, amely segít lebontani az előítéleteket és előmozdítani az interkulturális párbeszédet a különböző kulturális háttérrel rendelkező fiatalok között.
https://drive.google.com/drive/folders/1yGnY6uCdyMKQ87bCxUVPn1tc-VnrrO6n?usp=sharing
A projekt további eredményei az alábbi linkeken érhetők el:
A résztvevők által a műhelymunka során komponált dalok hangfelvételei: https://drive.google.com/drive/folders/1mRPzbJZAglXLsHUaigtcQ-x61FXCQ1G7?usp=sharing
A résztvevők egy fotóblogot is készítettek a zene, mint informális eszköz szerepéről az interkulturális párbeszéd és az antirasszizmus oktatásában. A megörökített pillanatok a sokszínűséget, az interkulturális és interreligiózus párbeszédet, a szabadság, a tolerancia és az emberi jogok tiszteletének közös értékeit népszerűsítik. A fiatalok mélyebb kapcsolatokat építettek ki egymás kulturális hátterének megismerése által.
Ezenkívül elolvashatod a résztvevők üzeneteit és véleményét arról, hogyan lehet a zenét a rasszizmus elleni küzdelemre, az interkulturális tanulásra, párbeszédre és az Erasmus+ projektekben való részvételre felhasználni.
https://drive.google.com/file/d/1pEKBgRgamlfC8btMvS696-pkCuj-__SJ/view?usp=sharing




